Elérhetőségek

pardogyi@gmail.com

Online tudásbázis

Kövess minket

Pardo Gyí Projekt

Projekt azonosító: EFOP-5.2.2-17-2017-00081
Projekt teljes neve: Társadalmi innovációt és transznacionális együttműködést célzó PardoGyi Projekt
Pályázati forma: USZT, támogatás intenzitása: 100%, támogatási összeg: 49.902.170,-Ft
Projekt kezdete: 2017.11.15, projekt vége: 2020.05.14.
Megvalósítási helyszín: 8860 Lulla, Petőfi Sándor út 4.
Konzorciumi vezető: Diótörés Alapítvány
Konzorciumi partner: Chrisdimen Vallás-és Társadalomkutató Alapítvány

A kifinomult vagy latens (indirekt) előítéletességre jellemző:

  1. a más csoport(ok) iránti pozitív érzelmek hiánya, a semleges távolságtartás folyamatos kihangsúlyozása, ami nemegyszer együtt jár a szélsőséges ideológiai pártok valamilyen mértékű támogatásával;
  2. a kulturális különbségek társadalmi hatásának folyamatos kihangsúlyozása és jelentőségének az eltúlzása;
  3. egyfajta tradicionalista konzervatív életszemlélet (például nagy mértékű egyetértés olyan jellegű kijelentésekkel, hogy „mindenki csak ott lehet igazán boldog, ahol az ősei születtek és éltek”);
  4. nyíltan nem tagadják a differenciált kezelést, a diszkrimináció jogosultságát, de vitatják a különböző esélyegyenlőséget és sajátos kisebbségi jogokat támogató intézkedéseket, azt állítván, hogy ezek következtében a saját érdekeik sérülnek.

A kifinomult előítéletesség olyan viszonyulás, megnyilvánulás, amely leginkább a bigott előítéletes típusához hasonlítható. A jelentős különbség az, hogy a kifinomult előítéletesség nem egyszerűen formális konformálódás (behódolás) egy toleráns vélekedés- vagy cselekvésmintához, hanem egy adott etnikai közösség visszautasítása, amely nem mond ellent a toleráns világkép alapvető téziseinek.

Románia népességének mintegy 14,5 százaléka teljes mértékben vagy részben egyetértett azzal a kijelentéssel, hogy a nem román nemzetiségű embereknek el kellene távozniuk Romániából. A népesség ekkora hányadára volt jellemző a klasszikus, leplezetlenül kifejezett kisebbségellenes előítéletesség. Ám amennyiben néhány más kérdésre adott választ a kifinomult előítéletesség indikátoraiként értelmezünk, akkor már teljesen más az összkép. A népesség 30,4 százaléka ért egyet azzal, hogy „a románoknak nem kellene vegyülniük más nemzetekkel”, a román nemzetiségűek 20 százaléka véli úgy, hogy a romániai kisebbségek túlzottan sok jogosítvánnyal rendelkeznek.

Akadálymentesítés
Contrast